خرید گوشی، تبلت با گارانتی یا بدون گارانتی؟

خرید گوشی، تبلت با گارانتی یا بدون گارانتی؟

نویسنده: سایر مطالب

در خرید تبلت و گوشی در بازار داغ امروز علاوه بر سختی‌هایی که از حیث انتخاب مدل و برند وجود دارد برای خریداران مشکل انتخاب خرید با گارانتی یا بدون گارانتی محصول را نیز در پی دارد. شرکت‌های سازنده بر روی محصولاتی که ارائه می‌دهند مدت معین و مشخصی را به عنوان تضمین برای برطرف کردن مشکلات و ایرادات دستگاه در اختیار خریدار قرار می دهند تا چنانچه تبلت یا گوشی به مشکلی برخورد کند نماینده شرکت سازنده در جهت حل مشکل مشتری راهکاری ارائه دهد و در صورتی که ایراد دستگاه اساسی بود دستگاه را تعویض کند. یکی از واژه‌هایی که همیشه در کنار بحث گارانتی آمده، بحث وارانتی می‌باشد. وارانتی به تضمین تامین قطعات بعد از اتمام مهلت گارانتی دستگاه گفته می‌شود. پس بحث گارانتی را با بحث تعویض محصول که از طرف برخی فروشندگان وعده داده می شود جدی نگیرید. البته برخی شرکت‌ها برای محصولات خود گارانتی تعویض نیز در نظر می‌گیرند که مدت کوتاهی را شامل می‌شود. حتی گارانتی تعویض نیز بدون دردسر برای خریدار صورت نمی‌گیرد و دردسرهایی که البته منطقی هم هستند برای مشتری در پی دارد.

هر یک از گارانتی‌های موجود، شرایط و معیارهای خاص خود را برای پاسخ گویی به مشتری دارند. این شرایط پاسخ گویی، بدون شک در میزان جلب رضایت مشتری تاثیر داشته و باعث افزایش محبوبیت شرکت‌های گارانتی کننده خواهد شد.

اما سوال اصلی این است که در ایران کدام یک از گزینه های خرید گوشی و تبلت با گارانتی یا بدون گارانتی  اولویت دارد؟

از مزیت بزرگی که خرید کردن محصولات با گارانتی دارد، هرچند با توجه به گفته‌ها وشنیده‌ها از کیفیت گارانتی‌ها زیاد راضی نباشیم اما باز اطمینان خاطری است برای اینکه شرکتی حداقل در صورت بروز مشکل برای تبلت یا گوشی که خریده‌ایم پاسخگو خواهد بود. اما مطمئنا این پاسخگویی بی هزینه نیست و هنگام خرید دستگاه، مبلغ خوبی را بابت این گارانتی پرداخت کرده‌ایم.

در خرید دستگاه بدون گارانتی هیچ کس پاسخگو نیست و در صورت بروز مشکل با دردسر بزرگی روبرو خواهیم شد. البته این مشکل کمی با مهلت تستی که برخی از فروشندگان برای محصولات بدون گارانتی خود قرار داده‌اند حل شده، اما هنوز قضیه به طور کلی حل نشده است. البته نباید از این قسمت موضوع غافل شد که دستگاهی را که خریداری نموده‌اید، دیگر هزینه‌ای بابت گارانتی پرداخت نکرده‌اید. این هزینه در خرید تبلت و گوشی های ارزان قیمت زیاد به چشم نمی‌خورد اما وقتی مجبورید بابت گارانتی 300 هزار تومان مبلغ اضافی پرداخت کنید، بیشتر به چشم می‌خورد. البته باید به این نکته هم در بازار امروز توجه کرد که گارانتی‌های ارزان قیمت نیز برای این محصولات وجود دارند که در نگاه نخست شاید در شرایطی که برای گارانتی  مشخص کرده‌اند، تفاوتی با گارانتی های دیگر نداشته باشند، اما مطمئنا موقع پاسخگویی این مسئله، بیشتر خود را نشان خواهد داد.

در کل بحث خرید با گارانتی یا بدون گارانتی بیشتر به میزان ریسک پذیری شما در خرید و میزان اعتقاد به گارانتی در ایران نیز بستگی فراوانی دارد.

 

 

نظر خود را به اشتراک بگذارید