Battery

شارژ سریع آیا راه حل مناسبی است ؟

نویسنده: سایر مطالب

اگر قرار باشد پیشرفت‌های سخت‌افزاری دنیای اسمارت‌فون‌ها را به صورت دقیق‌تر بررسی کنیم، مطمئن باشید که کم لطف‌ترین قسمت، باتری این گجت‌ها است. سرعت پردازشی اسمارت‌فون‌ها دو یا سه برابر شده، دوربین‌های 5 مگاپیکسلی جای خود را به دوربین‌های 20 مگاپیکسلی داده، رم‌های یک گیگابایتی به 4 گیگابایت ارتقا یافته، اما باتری این دستگاه‌ها چه پیشرفتی داشته است؟

با تکنولوژی کنونی باتری‌ها، تنها راه افزایش کارایی آنها افزایش حجم آنهاست. اما مطمئن باشید کمپانی‌های بزرگ این صنعت، ظرافت اسمارت‌فون‌ها را فدای باتری نخواهند کرد، همانطور که سامسونگ در پرچمدار جدیدش، یعنی Galaxy S6، به دلیل کم کردن ضخامت دستگاه، ظرفیت آن را از پرچمدار قبلی، یعنی Galaxy S5، کمتر کرده است.

البته کمپانی‌هایی پیدا می‌شوند که محصولات باتری محوری ارایه می‌کنند که می‌توان به Bluboo X550 و Blu Studio Energy اشاره کرد. البته همانطور که گفتیم باتری محور هستند و سایر مشخصات فنی آنها چندان چنگی به دل نمی‌زند.

حال که ظرفیت باتری‌ها تغییر نمی‌کند، بنظر می‌رسد تولیدکنندگان راه حل دیگری برای جلب رضایت مشتری پیدا کرده‌اند. راه حلی که تا حدی می‌توان گفت بلوفی بیش نیست!

شارژ گوشی

شارژ سریع همان راه حل است که مدتی می‌شود کمپانی‌های مطرح با محصولات مطرح، مانند iPhone 6 PlusNexus 6 – Oppo N3 – Galaxy S6 , S6 Edge سعی در متمایز نشان دادن آنها از سایر محصولات دارند، اما تا چه حدی این ادعاها درست است؟

تکنولوژی سریع استفاده شده در محصولات نام برده شده از استاندارد شارژ سریع کوالکام استفاده می‌کنند. البته Oppo N3 از تکنولوژی اختصاصی خود، یعنی VOOC، بهره می‌گیرد. به تازگی طی ویدیوی منتشر شده توسط سایت معتبر GSMarena بلوف بودن ادعای Oppo مشخص شد. البته این محصولات از سایر رقبا کمی زودتر شارژ می‌شوند، اما نه در حدی که در تیزرهای تبلیغاتی به آنها اشاره می‌شود!

تنها کمپانی که بنظر می‌رسد در این راه، قدم درستی برداشته است، گوگل است. به تازگی مشخص شده که گوگل از سال 2012 پروژه‌ای را آغاز کرده که نسل جدیدی از باتری‌ها را تولید خواهد کرد. یک سال بعد نیز لری پیج مستقیما اشاره کرد که موضوع باتری اسمارت‌فون‌ها جزو مقوله‌هایی است که کمپانی‌های تولیدکننده اسمارت‌فون‌ها بی لطفی زیادی در مورد آن کرده‌اند و فرصت سرمایه‌گذاری زیادی در این زمینه وجود دارد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید