ویندوز 10

نکاتی که باید قبل از نصب ویندوز 10 به آنها توجه کنیم

نویسنده: معرفی نرم افزار

شاید اتفاق افتاده که شما چندین بار ویندوز 10 را طی چند ماه گذشته بر روی تبلت، لپ‌تاپ و کامپیوترهای رومیزی نصب کرده باشید و در فرایند نصب به نکات زیر برخورد کرده باشید که دانستن این نکات قبل نصب ویندوز 10 می‌تواند مفید باشد. نسخه فعلی Windows 10 یعنی 10049 که آخرین نسخه پایدار و ماقبل نسخه بتا می‌باشد و همچنین نسخه 10051 در اواخر این ماه در سان فرانسیسکو به صورت رسمی عرضه خواهد شد.

در این مقاله سعی شده تا آنچه که قبل از نصب ویندوز 10 لازم است بدانید، گفته شود.

Windows 10 TP برای اجرا نیاز به پردازنده با بیت NX دارد

مایکروسافت، ویندوز 10 را به لیست سیستم عامل‌هایی که برای کار نیاز به پردازنده با بیت NX دارند اضافه کرد. NX مخفف no-execute می‌باشد که یکی از ویژگی‌هایی است که به امنیت کامپیوتر شما در مقابل عوامل مخرب کمک می‌کند. این عمل با جلوگیری از اجرای کد در مناطق خاصی از حافظه انجام می‌شود. سرریز شدن بافر، روش حمله مشترکی است که دراین تکنیک استفاده می‌شود.

نکات و مشکلات نصب ویندوز 10

اگر از پردازنده‌ای که روی آن ویندوز 7 نصب شده، برای نصب ویندوز 10 استفاده کنید به شما پیغام ” شما نمی توانید ویندوز 10 را نصب کنید چون پردازنده شما از NX پشتیبانی نمی‌کند” را می‌دهد. با اینکه NX به مانند یک گام منطقی برای تضمین یک دستگاه به نظر می‌رسد، ولی کاربران شکایت می‌کنند که این تکنیک مانع از اجرای سیستم عامل‌های جایگزین، مانند توزیع‌های لینوکس می‌شود.

شما نمی توانید ویندوز 10 TP را روی سیستم عامل فشرده نصب کنید

نکات و مشکلات نصب ویندوز 10

اگر علاقه دارید ویندوز 10 را روی تبلت‌های فوق العاده ارزان موجود که زیر 150 دلار می‌باشند نصب کنید، پیشنهاد مایکروسافت برای این سیستم‌ها، استفاده از ویژگی WIMBoot می‌باشد. WIMBoot که مخفف Windows Image File Boot می‌باشد، اصولا روشی برای صرفه جویی در حافظه می‌باشد، به ویژه در دستگاه‌هایی مانند تبلت‌های ارزان قیمت که به وسیله فشرده سازی برخی فایل‌های سیستمی، در استفاده از فضای ذخیره سازی صرفه جویی می‌شود.

انتظار نداشته باشید که استفاده از ویندوز 10 TP عملکرد کامپیوتر شما را بالا ببرد

اگر شما انتظار دارید با نصب ویندوز 10، عملکرد کامپیوترتان افزایش یابد، باید نا امیدتان کنیم. با وجود اینکه عملکرد وکارایی ویندوز 10 بطور گسترده بر روی دستگاه‌های مختلف تست نشده است، اما با تست آن بر روی تعداد انگشت شماری از بنچمارک‌ها، شاهد بهبود مشخص و ثابتی نبوده‌ایم.

نکات و مشکلات نصب ویندوز 10

این نسخه که به خودی خود یک شاهکار است، هنوز حالت پیش بتای ویندوز 10 می‌باشد. این به این معنی است که  عملکرد در نسخه نهایی ویندوز 10 که در تابستان عرضه خواهد شد، بهبود می‌یابد. در بدترین حالت، عملکرد ویندوز 10 به همین شکلی که هست باقی خواهد ماند. اما شما می‌توانید امیدوار به بهبود آن باشید.

ویندوز 10 نیازی به اتصال به برق ندارد

در هنگام نصب ویندوز 10 روی لپ‌تاپ و تبلت، نیازی به اتصال مداوم  به برق نیست. ممکن است این نکته در نگاه اول بی اهمیت بنظر برسد، اما این مسئله، زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما ویندوز 10 را روی دستگاه‌هایی نصب کنید که تنها یک پورت USB برای شارژ و دریافت اطلاعات داشته باشد. چون نمی‌توانید هم زمان از هر دو امکان استفاده کنید.

نکات و مشکلات نصب ویندوز 10

استفاده از حافظه on-board، فرایند نصب ویندوز 10 را سرعت می‌بخشد، هرچند ویندوز 10 صرف نظر از سخت افزار در بین سیستم عامل‌هایی که تا به حال مایکروسافت ارایه کرده، سریع ترین نیست، ولی در مراحل نصب سرعت بالایی دارد.

هنوز روزهای اول ویندوز 10 است

شاید یکی از خسته کننده‌ترین تجربه‌هایی که در نصب ویندوز 10 داشته‌اید، زمانی باشد که ویندوز 10 در هر رزولوشن اجرا نمی‌شود. همانطور که انتظار می‌رفت این مشکل، مربوط به درایوری بوده که AMD با ارایه آپدیتی برای نسخه catalyst خود، آن را حل کرده است. در واقع همه تجربیات گفته شده، نشان دهنده این است که هر کسی بخواهد از اولین استفاده کننده‌ها باشد، باید با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم کند.

نکات و مشکلات نصب ویندوز 10

یکی دیگر از چیزهایی که برای بعضی از کاربران آزار دهنده می‌باشد، کار نکردن قابلیت تاچ تبلت Linux7 می‌باشد. از آنجایی که شرکت مایکروسافت خود از همه این مشکلات آگاهی دارد و آنها را حل خواهد نمود، پس نیازی به نگرانی نیست.

نظر خود را به اشتراک بگذارید