بهترین برندهای لپ‌تاپ در سال 2015

چرخه تکامل لوگوهای کمپانی‌های بزرگ فعال در حوزه گجت‌ها

نویسنده: برندها

کدام عوامل در ایجاد یک نام تجاری موفق تاثیرگذارند؟ بی شک یکی از تاثیر گذارترین ابزارها برای رقابت در بازار کنونی، استفاده از نشان تجاری و یا برند سازی می‌باشد که با گذشت زمان به تدریج تمام شرکت‌های موفق دست به برند سازی زده‌اند. نشان تجاری در واقع نمودی از اعتبار شرکت را در ذهن خودآگاه و ناخودآگاه مشتریان ایجاد می‌کند و بهترین راه نفوذ در دل مشتریان می‌باشد. در ادامه با دیجی نقد همراه باشید تا سیر تحول و تکاملی نشان تجاری غول‌های حاکم بر بازار جهانی دیجیتال را بررسی نماییم.

سامسونگ

چرخه لوگوی سامسونگ

همانطور که قبلا در مورد لوگوی سامسونگ صحبت کرده بودیم، در زبان کره‌ای سامسونگ به معنی” سه ستاره” می‌باشد و در طراحی لوگو‌های قدیمی این شرکت به وضوح از نشان سه ستاره استفاده شده بود.

اولین نشان تجاری سامسونگ مربوط به سال 1938 می‌باشد که در این دوره شرکت مذکور یک شرکت کوچک بود که تنها در زمینه‌ی مواد غذایی فعالیت داشت. در سال 1969 سامسونگ وارد حوزه لوازم الکتریکی شد هر چند در این دوره سامسونگ یک شرکت بین‌المللی به شمار نمی‌آمد، ولی طراحی لوگوی جدید آن شاید اولین گام برای این هدف بود. هرچند نشان سه ستاره نیز از لوگوی دوره قبلی در بخشی از لوگوی این دوره وجود داشت، ولی در نهایت، آخرین لوگوی ارایه داده شده برای کمپانی سامسونگ که امروزه همه آن را می‌شناسیم، هیج نشانی از سه ستاره وجود ندارد. در لوگوی حال حاضر، شکل بیضی مانند نشان دهنده انعطاف پذیری و سادگی و رنگ آبی آن نماد ثبات،قابلیت اطمینان و مسئولیت اجتماعی شرکت را نشان می‌هد.

ال جی

چرخه لوگوی ال جی

این شرکت در سال 1958 و و توسط یک کمپانی کره‌ای فعال در زمینه فراورده‌های شیمیای با نام اولیه Gold Star تاسیس شد. با گذشت زمان، این شرکت در زمینه وسایل الکترونیکی و لوازم خانگی به یک برند تبدیل شد و محصولات نظیر اولین رادیو و تلوزیون ملی را ارایه داد. در سال 1997 نام اولیه این شرکت که Gold Star یود به LG تغییر نام داد و لوگوی کونونی این شرکت شکل گرفت. این لوگو شبیه به صورتی خندان می‌باشد که تا به امروز استفاده میشود.

نوکیا

چرخه لوگوی نوکیا

ریشه‌های شرکت نوکیا به یک شرکت کاغذ سازی در جنوب غرب فنلاند بر می‌گردد، ولی در سال 1997 نام Nokia Ab رسمی شد. در دهه‌های بعد این شرکت درساخت محصولات پلاستیکی و کابل‌های برقی فعالیت می‌کرد و بعدها نیز درگیر تولید برق شد. در سال 1960 این شرکت شروع به تولید دستگاه‌های الکتریکی کرد و با این محصولات راه خود را برای ورود و جولان در بازارهای گوشی‌ هموارتر ساخت.

اپل

چرخه لوگوی اپل

اولین نشان تجاری کمپانی اپل مربوط به Apple 1 و به سال 1976 بر می‌گردد که در آن ایزک نیوتون را که مشغول خواندن یک کتاب زیر درخت سیب است را نشان می‌دهد. طولی نکشید که اپل این نشان تجاری را با یک طرح مسطح از یک سیب خورده شده با طرح رنگین کمانی که شبیه گیلاس نیز بود تغییر داد.

موتورولا

چرخه لوگوی موتورولا

موتورولا نام یک رادیوی ماشین بود و محصول شرکتی کوچک در شیکاگو با نام Galvin بوده که در سال 1930 شروع به فعالیت کرده بود. این شرکت در نهایت نام محصول محبوب خود را برای خود برگزید و در سال 1995 لوگوی آن نیز به شکل بال خفاش درآمد و بعد از آن هرچند تحت سلطه چندین شرکت قرار گرفت، ولی به طور کلی لوگوی آن تغییر زیادی نکرده است.

سونی

چرخه لوگوی سونی

اولین لوگوی شرکت سونی در سال 1955 در زمان ثبت این شرکت ارایه داده شد و بعد از آن تنها با یک بار تغییر، رکورد دار کمترین تغییر در نشان تجاری خود می‌باشد و در مقایسه با سامسونگ با تغییرات کمتری به لوگوی مشابه در طراحی رسیده است. هر کسی می‌تواند برای نام تجاری یک لوگو ایجاد کند و از آن لذت ببرد و بر این اساس در سال 1981 شرکت سونی با برگذاری مسابقه‌ای ملی تولید برند برای این شرکت، در صدر اخبار بود. هر چند هیچ یک از برندهای پیشنهادی به طور رسمی تایید نشد.

HTC

چرخه لوگوی اچ تی سی

همانطور که می‌دانید، شرکت HTC با نام اختصاری High Tech Computer، ابتدا کار خود را در زمینه‌ی نوت‌بوک شروع کرد و سپس به سرعت اقدام به تولید گوشی و تبلت کرد. اکثر محصولات این شرکت به سفارش شرکت‌های دیگر بود و با نام تجاری سایر شرکت‌ها به فروش می‌رسد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید