شبکه‌های 5G

ITU : شبکه‌های 5G سرعتی برابر با 20Gbps خواهند داشت!

نویسنده: بلاگ

در حالی که شبکه‌های 4G LTE-A به تازگی به استاندارد محبوبی در سطح جهانی رسیده است، سازمان بین المللی مخابرات (ITU) در حال کار کار روی تعریف شاخصه‌های نسل بعدی ارتباطات موبایلی می‌باشد.

از مورخه 10 ژوئن تا 18 ژوئن، 12 نماینده این سازمان در حال بحث و گفتوگو درباره مشخصاتی که باید درباره شبکه‌های 5G منتشر کنند، بودند. در نهایت ITU تصمیم گرفته که سرعت این شبکه‌ها برابر با 20Gbps یا همان 20 برابر شبکه‌های 4G LTE که سرعتشان برار با 1Gbps است، باشد.

اما نکته‌ای که باید فراموش نکنید، این است که این میزان سرعت در این شبکه‌ها، به هیچ وجه عملی نخواهد شد. به عنوان مثال، سریع‌ترین LTE موجود، استاندارد LTE Cat 9 می‌باشد که ماکزیمم سرعت آن برابر با 300Mbps است که خیلی کمتر از سرعت 1Gbps می‌باشد. در واقع این سرعت‌ها که برای شبکه‌های این چنینی تعریف می‌شوند، سرعت‌هایی است که در محیط‌های آزمایشگاهی بدان دست می‌یابند و انتظار نداشته باشید که فیلم‌های با کیفیت را تنها در عرض چند ثانیه دانلود کنید.

نکته جالب دیگر در مورد توانایی‌های این شبکه‌ها، قابلیت پشتیبانی از یک میلیون دستگاه اینترنتی 5G ساپورت در شعاع یک کیلیمتر مربع با میانگین سرعت 100Mbps برای هر دستگاه می‌باشد.

همچنین ITU پیش‌بینی کرده که این شبکه‌ها به صورت تجاری در سال 2020 همه‌گیر خواهند شد، اگرچه نسخه‌های آزمایشی در المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ تست خواهند شد.

نظر خود را به اشتراک بگذارید